قوانین تحمیل شده به صادرکنندگان؛ مخرب تر از تحریم‌ها / ارز نیما وجود ندارد!

به گزارش اینپیا، بسیاری از تولیدکنندگان صنعت پلاستیک که در بازارهای صادراتی نیز فعالیت دارند، معتقدند موانعی که بخشنامه‌های داخلی برای صادرات ایجاده کرده‌اند خیلی دست و پا گیرتر از موانعی ناشی از تحریم ها است. رضا ویسه، عضو شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی نیز در همین خصوص تاکید کرده است که با توجه به قوانین ارزی که به صادرکنندگان تحمیل شده، بازگرداندن ارز به کشور با مشکل روبرو است و در اصل، ارزی به نام نیما وجود ندارد. معاون اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه یادآور شد: با توجه به شرایط کشور در سال ۹۸، صادرات غیرنفتی، راه نجات کشور در این سال خواهد بود زیرا با توجه به تحریم ها، ارز باید از طریق غیرنفتی تامین شود.

صادرات غیرنفتی راه نجات ایران

ویسه با بیان اینکه باید گذشته را فراموش کنیم زیرا شرایط جدیدی بوجود آمده، گفت: رونق صادرات غیرنفتی در این مقطع ناجی کشور است. به گفته ویسه، راه رونق صادرات غیرنفتی، ایجاد ستاد عملیاتی است تا از این طریق، صادرکنندگان بتوانند به صورت روزمره مسایل خود را حل و فصل کنند.

براساس آمار گمرک ایران صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در سال ۹۷ به رقم ۱۱۷ میلیون و ۲۲۸ هزار تن و به ارزش ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ۹۶ از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۲ و ۵.۷ درصد کاهش داشت. صادرات کالا با احتساب میعانات گازی در سال ۹۶ به رقم ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسید که از لحاظ ارزشی برابر با ۴۶ میلیون و ۹۳۱ هزار دلار بود که در مقایسه با سال ۹۵ از نظر وزن ۱.۸ درصد و از لحاظ ۶.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

 صادرات

محمدرضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران نیز بر همین موضوع تاکید کرد و گفت: کل صادرات کشور حدود 2039 میلیارد دلار ثبت شده است که سهم قبل از انقلاب حدود 162 میلیارد دلار بوده و صادرات بعد از انقلاب اسلامی، به یک هزار و 870 میلیارد دلار رسیده است، این امر نشان می‌دهد که 92 درصد از مجموع صادرات کل کشور، بعد از انقلاب محقق شده است. مودودی افزود: چنانچه در این سال‌ها 200 میلیارد دلار از ارزش صادرات را برای توسعه صادرات اختصاص می‌ دادیم، این رقم رشد بیشتری پیدا می‌کرد. سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: سهم صادرات نفت و گاز در 40 سال گذشته حدود 1503 هزار و 590 میلیارد دلار بوده است.

وي گفت: صادرات در بخش پتروشیمی 138 هزار میلیارد دلار، صادرات کالا 237 هزار و 727 میلیارد دلار و صادرات خدمات 169 هزار و 610 میلیارد دلار بوده است.
به گفته این مقام مسئول، سال گذشته با توجه به صادرات 44.3 میلیارد دلاری و واردات 42.6 میلیارد دلاری، تراز تجاری کشور به 1.7 میلیارد دلار رسید.
مودودی ادامه داد: سال 97 تعداد 6 هزار و 447 صادرکننده جدید حقیقی و حقوقی ظهور کردند که این افراد در مجموع 5،4 میلیارد دلار صادرات انجام داده اند. از این میان تنها 445 فرد و شرکت، صادرات بیش از یک میلیون دلار داشته آمد و مابقی، صادراتی کمتر از یک میلیون دلار انجام داده اند و این به معنای آن است که بخش عمده‌ای از این صادرات با هدف بازگشت ارز به کشور صورت نگرفته است.
وی در پایان گفت: معنای آمار مزبور این است که بیشتر این صادرات با هدفی به جز بازگشت ارز صورت گرفته است، زیرا آمار‌ها نشان می دهد در همین سال میزان صادرات صادرکنندگان اصلی و با سابقه کاهش یافته است.

Powered by WPeMatico